Αρχική Sports Σαν Σήμερα: Ο Παναθηναϊκός “ράβει” το τρίτο ευρωπαϊκό του αστέρι

Σαν Σήμερα: Ο Παναθηναϊκός “ράβει” το τρίτο ευρωπαϊκό του αστέρι

152
0

Στις 5 Μαίου του 2002 , ο μπασκετικός Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο  Ευρωπαϊκό της ιστορίας του, επικρατώντας στον τελικό με 89-83 επί της γηπεδούχου Κίντερ Μπολόνια.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτσ με ” πρωτεργάτες” τους Ιμπραήμ Κουτλουάι και Ντέγιαν Μποντιρόγκα και με παίκτη- κλειδί τον -νεαρό τότε- Λάζαρο Παπαδόπουλο κατάφερε να διαψεύσει τα προγνωστικά και να “υποτάξει ” μέσα στην έδρα της την πανίσχυρη τότε Κίντερ Μπολόνια.

Η Κίντερ με ηγέτη τον Μάνου Τζινόμπιλι ( που λίγους μήνες αργότερα μετακόμισε στον “μαγικό κόσμο” του NBA) και υπό την καθοδήγηση του Έτορε Μεσίνα φάνηκε στην αρχή της αναμέτρησης να επιβεβαιώνει τον τίτλο του φαβορί καθώς το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 48-40 υπέρ της ιταλικής ομάδας.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ,όμως, το σκηνικό άλλαξε. Με το δίδυμο Μποντιρόγκα-Κουτλουάι να μην σταματάει να σκοράρει και τον Λάζαρο Παπαδόπουλο να προσφέρει πολύτιμους πόντους κάτω από τη στεφάνη οι πράσινοι κατάφεραν να ολοκληρώσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με τρεις πόντους (61-64).Η αγωνία διατηρήθηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο.Ο Παναθηναϊκός με καλάθι του Τζόνι Ρότζερς βρέθηκε να προηγείται με 8 πόντους τρία λεπτά πριν την λήξη , όμως οι Ιταλοί κατάφεραν γρήγορα να μειώσουν την διαφορά στους 2 ( 80-82) και να οδηγήσουν τον αγώνα στην κόψη του ξυραφιού. Σε εκείνο το σημείο και με ένα περίπου λεπτό να απομένει για την λήξη της αναμέτρησης , ο Κουτλουάι ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων διαμορφώνοντας το 85-80 και “κλειδώνοντας” έτσι την νίκη για τους πράσινους.Το τελικό 89-83 έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς στον πράσινο πάγκο και στο πέταλο όπου βρίσκονταν οι οπαδοί του “τριφυλλιού”.

Έτσι λοιπόν, ανήμερα της Κυριακής του Πάσχα στην Ελλάδα ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Φραγκίσκος Αλβέρτης, σήκωσε μέσα στην Μπολόνια το τρίτο Ευρωπαϊκό τρόπαιο των πρασίνων, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο έναν ακόμα λόγο στους Έλληνες  να γιορτάζουν.Ο Παναθηναϊκός έχει κατακτήσει μέχρι σήμερα έξι φορές την Euroleague , με τους περισσότερους να θεωρούν αυτή του 2002 τη δυσκολότερη και πιο αξιομνημόνευτη από όλες.

ΚΙΝΤΕΡ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Μεσίνα): Τζινόμπιλι 27 , Μπεσίροβιτς 4, Γκρέιντζερ 10 , Φροζίνι, Άντερσεν 3, Ριγκοντό 3 , Γκρίφιθ 2, Σμόντις 23 , Γιάριτς 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 11 , Καλαϊτζής, Ρότζερς 7 , Μουλαομέροβιτς 6, Μποντίρογκα 21 , Μίντλετον 10, Κουτλουάι 22 , Παπαδόπουλος 12, Σάντσεθ.